May 19, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Assadi fiton mandatin e katërt me 95 % të votave – Sinjali

2 min read

Presidenti sirian, Bashar al-Assad fitoi një mandat të katërt në saje të 95.1 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale, transmeton Gazeta Sinjali.

Qeveria e Asadit thotë se zgjedhjet të mërkurën treguan se
Siria po funksionon normalisht përkundër konfliktit me dekada, ku kanë vdekur
qindra mijëra njerëz dhe janë dëbuar mbi 11 milionë njerëz – rreth gjysma e
popullsisë – nga shtëpitë e tyre.

Kreu i parlamentit, Hammouda Sabbagh njoftoi rezultatet në
një konferencë shtypi, duke thënë se pjesëmarrja e votuesve ishte rreth 78 për
qind, përkatësisht mbi 14 milionë sirianë hodhën votën e tyre, raporton
reuters.

Zgjedhjet vazhduan pavarësisht një procesi paqe të udhëhequr
nga OKB-ja që kishte kërkuar votim nën mbikëqyrjen ndërkombëtare që do të
ndihmonte hapjen e rrugës për një kushtetutë të re dhe një zgjidhje politike.

Fitorja i sjell Assadit, 55-vjeçar, shtatë vjet më shumë në
pushtet dhe zgjat sundimin e familjes së tij në gati gjashtë dekada. Babai i
tij, Hafez al-Assad, udhëhoqi Sirinë për 30 vjet deri në vitin 2000, kur edhe
ndërroi jetë.

Vitet e Asadit si president janë përcaktuar nga konflikti që filloi në 2011 me protesta paqësore përpara se të kalonte në një konflikt shumëplanësh që ka thyer vendin e Lindjes së Mesme dhe ka tërhequr miq dhe armiq të huaj. /Gazeta Sinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali