May 24, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Azerbajxhani akuzon Armeninë se e sulmoi gjatë natës

1 min read

Azerbajxhani është duke e akuzuar Armeninë se të enjten gjatë natës, një nga ushtarët e tyre është plagosur kur pozicionet azeriane u sulmuan nga forcat armene.

Këto akuza janë mohuar nga autoritetet e Armenisë, raporton Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit tha se forcat armene kishin qëlluar nga disa drejtime në pozicionet e saj në Nakhchivan, një enklavë azeriane e ndarë nga pjesa tjetër e Azerbajxhanit nga territori armen.

Ushtarit të plagosur iu dha ndihma e parë dhe u dërgua në spital. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë mohoi pohimin e zyrtarëve të Azerbajxhanit.

Në gjashtë javë luftime, nga shtatori deri në nëntor të vitit të kaluar, trupat azerbajxhanase dëbuan forcat etnike armene nga një pjesë e territorit që kishin kontrolluar që nga vitet 1990 në dhe përreth rajonit të Nagorag-Karabakut të Azerbajxhanit.

Armëpushimi ishte ndërmjetësuar nga Rusia.

Burimi i lajmit: Klan Kosova