May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Deputeti nga Kosova në Parlamentin e Serbisë: Opozita e Serbisë mendon si politikanët e Prishtinës – Sinjali

2 min read

Deputeti nga Kosova në Parlamentin e Serbisë, Ljubomir Mariq tha në parlamentin serb se një Serbi e fortë dhe e suksesshme shqetëson ata që nuk e pëlqejnë atë “dhe se është disi e kuptueshme që ka politikanë të tillë në Prishtinë, por që është e pakuptueshme t’i kesh në Beograd dhe Novi Sad”, transmeton Gazeta Sinjali.

Ai shtoi se është e kuptueshme që të huajt marrin pjesë në
dialogun midis Kosovës dhe Serbisë sepse Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit
të KB është në fuqi, por që është e pakuptueshme që disa politikanë të opozitës
të udhëhequr nga Dragan Djilas në Beograd kanë nevojë për pjesëmarrjen e të
huajve për dialogun Kosovë-Serbi.

Mariq kritikoi opozitën, duke e krahasuar atë me politikanët në Prishtinë, duke thënë se ata kujdesen vetëm për kthimin në pushtet.

“Njerëzit tanë në Kosovë dhe Metohi janë të ekspozuar ndaj sulmeve të përditshme dhe vendet e shenjta tona po plaçkiten, përdhosen dhe shkatërrohen si pasojë e retorikës gjithnjë e më radikale të politikanëve nga Prishtina”, tha Mariq, shkruan Kosovo Online, transmeton Gazeta Sinjali.

“Ndonjëherë pyes veten pse ekziston një ngjashmëri kaq e madhe midis opozitës së Djilas dhe politikanëve të Prishtinës, dhe ai dhe ata nuk mund të mendojnë për Aleksandër Vuçiqin dhe Serbinë, dhe ata nuk mund të durojnë sukseset e Serbisë të udhëhequr nga Vuçiq dhe nuk reagojnë kur ndodh një incident në të cilat sulmohen të rinjtë ose shenjtorët tanë, kur ata po përpiqen të marrin trashëgiminë dhe historinë e Kishës Ortodokse Serbe dhe popullit serb”, tha Mariq. /Gazeta Sinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali