May 22, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Dhjetë top plazhet e vitit 2021 në Amerikë – Telegrafi

2 min read

Vera jozyrtarisht ka arritur dhe shumë pushues janë të gatshëm t’i kthehen fluturimeve, duke vozitur ndër vende dhe marrë diellin pasi planet e udhëtimit të goditura nga pandemia për në thelb të gjithë vitin 2020.

Me një rritje të vaksinimeve dhe një ulje të kufizimeve të udhëtimit, ato pushime verore në rërë janë shumë më të realizueshme këtë vit, raporton cnn.

Nëse po kërkoni të bëni një udhëtim në plazhin më të lartë në Amerikë, Ishulli i Hawai’i është vendi ku duhet të shkoni, sipas Dr. Stephen Leatherman, i njohur gjithashtu si Dr. Beach, transmeton Telegrafi.

Aty do të gjeni Parkun Shtetëror Hapuna Beach, i cili kryeson listën e tij të plazheve më të mira të SHBA për vitin 2021. Leatherman është profesor dhe drejtor i Laboratorit për Kërkime Bregdetare në Universitetin Ndërkombëtar të Florida. Ai ka rishikuar plazhet në të gjithë vendin që nga viti 1991.

50 kriteret e tij përfshijnë butësinë e rërës, temperaturën e ujit, numrin e ditëve me diell dhe madhësinë e dallgëve. Ndërsa ka udhëtuar në plazhe në të gjithë Shtetet e Bashkuara gjatë viteve, Leatherman u mbështet shumë në kontaktet e tij në plazhe të ndryshme për azhurnime mbi gjendjen e tyre gjatë pandemisë.

Dhjetë plazhet më të mira për 2021

1. Hapuna Beach State Park, Island of Hawai’i

[embedded content]

2. Coopers Beach, Southampton, New York

[embedded content]

3. Ocracoke Lifeguarded Beach, Outer Banks, North Carolina

[embedded content]

4. St. George Island State Park, Franklin County, Florida Panhandle

[embedded content]

5. Lighthouse Beach, Buxton, Outer Banks of North Carolina

[embedded content]

6. Duke Kahanamoku Beach, Oahu, Hawaii

[embedded content]

7. Caladesi Island State Park, Dunedin/Clearwater, Florida

[embedded content]

8. Coronado Beach, San Diego, California

[embedded content]

9. Beachwalker Park, Kiawah Island, South Carolina

[embedded content]

10. Coast Guard Beach, Cape Cod, Massachusetts

[embedded content]

Burimi i lajmit: Telegrafi