May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

I dyshuari për kryerjen e krimeve të luftës në Kosovë merr pozitë të rëndësishme në Serbi – Sinjali

2 min read

Bratisllav Dikiq, ish-kreu i xhandarmërisë së Serbisë dhe gjeneral në pension, është punësuar në një kompani shtetërore në Serbi, vetëm pak ditë pas kthimit nga Mali i Zi, meqë ishte i dyshuar për përfshirje në grusht shtet atje. Ai është emëruar si ndihmës i drejtorit të kompanisë “Srbijasume”, transmeton Gazeta Sinjali.

Siç raporton mediumi serb “Insider”, një gjë e tillë është bërë publike nga njoftimet për takimet e menaxhmentit me përfaqësues të komunave dhe komuniteteve lokale.

 Sikur të mos
mjaftonte kjo, Dikiq është përfolur edhe për përfshirje në krime lufte në
Kosovë gjatë viteve 90-ta.

“Disa media kanë shkruar se është kryer një hetim kundër Dikiq rreth dyshimeve se ai ka qenë i përfshirë në krime lufte në Kosovë, por që dokumentet nga prokuroria dhe gjykata nuk e kanë konfirmuar një gjë të tillë”, shkruan mediumi serb.

Përveç kësaj, emri i Dikiq është shkruar shumë herë në
mediat serbe për skandale të ndryshme të cilat ndërlidhen me veprimet e tij si
shef i xhandarmërisë serbe.

Në vitin 2011, Ivica Daçiq e kishte promovuar Dikiqin duke i
dhënë pozitë të lartë në policinë e shtetit. Megjithatë dy vjet më vonë
Drejtori i Policisë, Millorad Veljoviq, kishte kërkuar shkarkimin e Dikiq, pas
një vrasje të dyfishtë që kishte ndodhur në Kraljevë.

Menjëherë pas deklaratës së Drejtorit të Policisë, Ivica
Daçiq në cilësinë e ministrit të Punëve të Brendshme e kishte pranuar kërkesën
për shkarkimin e Dikiq.

Siç shkruan Insider, emri i Dikiq është i ndërlidhur edhe me shumë skandale e përgjime në kuadër të policisë së Serbisë. /Gazeta Sinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali