May 27, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Kina burgos sërish manjatin e mediave që mbështet protestat demokratike në Hong Kong – Telegrafi

1 min read

Manjati i medias dhe njeriu që mbështet proceset demokratike në Hong Kong, Jimmy Lai është dënuar me 14 muaj burg për pjesëmarrje në një asamble të paautorizuar në vitin 2019.

Lai, 73 vjeç, aktualisht po shërben për të marrë pjesë në demonstrata të tjera atë vit. Ai do të vuajë një pjesë të dënimit radhazi, që do të thotë se Lai përballet me një total prej 20 muajsh burg.

Vendimi vjen ndërsa Kina kontinentale po godet gjithnjë e më shumë të drejtat dhe liritë në Hong Kong, raporton bbc.

Lai është midis dhjetë aktivistëve të shquar që u dënuan të premten për pjesëmarrje në një asamble të paligjshme në 1 Tetor 2019.

Aktivistë të tjerë përfshijnë Figo Chan, të varur nga Leung Kwok, i njohur si “Flokë të gjatë” dhe Lee Cheuk-yan – të cilët u dënuan me 18 muaj burg. Leung dhe Lee aktualisht janë të dy në burg dhe gjithashtu do të vuajnë dënimet e tyre radhazi.

Protestat në ditën kombëtare të Kinës panë përplasje të mëdha midis protestuesve dhe policisë, me shefin e policisë që më vonë e quajti atë “një nga ditët më të dhunshme dhe kaotike të Hong Kongut”. /Telegrafi/

Burimi i lajmit: Telegrafi