May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

“Krijuesi i kampionëve nga Kosova”, Judoinside vjen me një intervistë të gjatë me Driton Kukën – Telegrafi

4 min read

Në Lojërat Olimpike të Tokios në vitin 2021, Kosova do të marrë pjesë me pesë xhudistë. Të pestët janë në dhjetëshen e parë të kategorisë së tyre përkatëse dhe kanë potencialin për të qenë kampionë. Vetëm në dhjetor të vitit 2014, Komiteti Olimpik i Kosovës u njoh nga IOC dhe ishin në gjendje të kërkonin medaljen e tyre të parë olimpike në xhudo dhe e arritën atë medaljen e artë të Majlinda Kelmendit.

Është faqja e njohur ‘Judoinside’ që e ka intervistuar trajnerin e xhudistëve nga Kosova, Driton Kuka dhe ky i fundit i cilësuar si ‘krijues i kampionëve nga Kosova’ ka thënë se ekipi i tij është plotësisht i përkushtuar ndaj xhudos, dhe se po përpiqen për të sjellin rezultate.

A mundet Kosova të përsërisë apo edhe të mposhtë suksesin e saj nga 2016 dhe të shfaqë vendin e saj si një ‘komb xhudo’?

“Pas luftës unë doja të punoja me fëmijë dhe doja t’i tregoja botës se Kosova ka atletë të shkëlqyeshëm të cilët mund të fitojnë medalje. Por duke arritur aq shumë me atletët e mi sa kemi arritur tani, nuk mund ta besoja veten se kjo është e mundur. Sikur të fitosh një medalje të artë olimpike dhe të jesh vendi më i mirë në një kampionat evropian është vërtet çmenduri sepse unë dhe atletët e mi jemi të gjithë nga vetëm një klub. Ne jemi 100% të përkushtuar ndaj Xhudos, punojmë shumë dhe rezultatet po vijnë. Në fund të fundit rezultatet nuk janë vetëm për ne, por edhe për vendin tonë. Shumë njerëz i lidhin gjërat negative kur dëgjojnë “Kosovën”, por ne i tregojmë botës se kemi një brez të mirë të ri dhe premtues. Dhe se nëse punon shumë mund të arrish gjithçka”, ka thënë fillimisht Kuka, përcjell Telegrafi.

Lexo po ashtu:

“Para medaljes së artë olimpike ne ishim në një situatë vërtet të vështirë dhe unë duhej të luaja shumë role. Unë duhej të isha trajner, psikolog, fizioterapeut etj. Ne nuk kishim atë që dëshironim për Sportin e nivelit të lartë. Fillova të kem një bashkëpunim të mirë me një ekipin slloven të fizioterapisë dhe më vonë edhe me një nga Izraeli, ata na ndihmuan shumë. Situata është shumë më e mirë që nga Rio sepse tani ekipi ynë trajtohet si heronj në Kosovë. Tani kemi mbështetjen mjekësore dhe financiare që na nevojitet. Në të kaluarën, Xhudo si Sport nuk ishte me të vërtetë i respektuar dhe jo shumë i njohur në Kosovë, por tani çdo turne i madh transmetohet në televizionin kombëtar. Çdo qytetar na njeh neve dhe kundërshtarët e sportistëve tanë”.

“Në Lojërat Olimpike në vitin 2012 isha trajner i jashtëzakonshëm për Shqipërinë, vetëm për një garë. Majlinda Kelmendi ishte një kandidate për medalje atje por në fund të fundit nuk ishte një përvojë e mirë për të dy. Këtë vit është një situatë ndryshe, ne kemi pesë atletë dhe me ta pesë mundësi të mira për medalje. Shpresoj të kthehem nga Tokio me një medalje. Një medalje është një sukses i madh për Kosovën sepse të gjithë sytë e kombit tonë do të drejtohen te Xhudo. Kështu që nuk është e lehtë dhe atletët do të kenë shumë presion para Lojërave Olimpike. Mendoj se kemi pesë shanse të mira dhe mund të arrijmë të fitojmë një medalje apo edhe më shumë. Unë do të jem i lumtur me një medalje, por ne punojmë për pesë të tilla”, transmeton Telegrafi.

“Pas Lojërave Olimpike të Rios kam pasur oferta të mira për pozitat e trajnerit, por Majlinda Kelmendi kishte pasur oferta të mira edhe pas Londrës, kur Kosova nuk ishte pjesë e Komitetit Olimpik dhe në atë kohë unë nuk e lashë të shkojë. Kështu pasi Rios, Majlinda më tha se nuk mund të largohem pasi nuk e lashë të shkonte. Sigurisht që nuk marr aq para sa është e mundur në vendet e tjera, por vendosa të qëndroj në Kosovë deri në Lojërat Olimpike. Mendoj se do të qëndroj. Pas Lojërave Olimpike dua që Majlinda Kelmendi të më ndihmojë dhe të jetë trajnere sepse ajo ishte një sportiste e nivelit të lartë dhe ka shumë njohuri për të ndarë me brezat e tjerë. Tani për tani jam në Kosovë, por do të shohim”.

“Ne e menaxhuam situatën pandemike shumë të mirë, sepse unë arrita t’i mbaj atletët afër dhe jetuam së bashku për tre muajt kritikë. Rezultatet tona janë në të vërtetë më të mira tani sesa para shpërthimit. Sidomos Kampionatet Evropiane dhe Master në Doha. Mendoj se kjo është për shkak se unë arrita t’i mbaj ata si familje, ne jetuam së bashku, hëngrëm së bashku dhe u stërvitëm së bashku gjatë këtyre tre muajve. Pas kësaj, ne filluam një bashkëpunim me vendet e afërta si Kroacia, Sllovenia, Shqipëria dhe gjithashtu me Federatën Turke në shtator. Ne filluam hap pas hapi së pari me një vend, pastaj dy pastaj tre dhe tani Familja Xhudo ka filluar të rijetojë përsëri”, përfundoi trajneri pejan. /Telegrafi/

Burimi i lajmit: Telegrafi