May 23, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Roli i vaksinës në vdekjen e prezantueses së BBC-së do të hetohet

2 min read

Lisa Shaw u bashkua me BBC Radio Newcastle në 2016 dhe kishte shijuar një karrierë të suksesshme në radio komerciale.

Një mjek do të shqyrtojë nëse shkaku i vdekjes së prezantueses së BBC Lisa Shaw mund të ketë qenë i komplikuar nga ajo që kishte bërë vaksinën AstraZeneca Covid-19.

Familja e saj tha se 44-vjeçarja u trajtua për mpiksjen e gjakut disa ditë pas vaksinës së saj të parë. Ajo vdiq të premten.

Një certifikatë e përkohshme e vdekjes rendit vaksinën si një nga faktorët e mundshëm që po merren parasysh.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) tha se përfitimet e vaksinës tejkalojnë rreziqet për shumicën e njerëzve, transmeton Klankosova.tv.

BBC ka parë certifikatën e përkohshme të vdekjes të lëshuar nga mjeku i Neëcastle, Karen Dilks.

Ai konfirmon se një hetim mbi vdekjen e zonjës Shaw do të mbahet dhe rendit një “ndërlikim të vaksinimit të virusit AstraZeneca me COVID-19.

Dokumenti nuk përcakton një shkak të vdekjes – që nuk do të lëshohet derisa të përfundojë hetimi.

Prezantuesja e BBC Radio Newcastle nuk dihej të kishte ndonjë problem themelor shëndetësor.

Në një deklaratë, familja e zonjës Shaë tha: “Lisa pati dhimbje koke të forta një javë pasi mori vaksinën e saj AstraZeneca dhe u sëmur rëndë disa ditë më vonë.

“Ajo u trajtua nga ekipi i kujdesit intensiv të RVI [Royal Victoria Infirmary] për mpiksjen e gjakut dhe gjakderdhje në kokë.

“Tragjikisht ajo ndërroi jetë, e rrethuar nga familja e saj, të premten pasdite. Ne jemi shkatërruar dhe ka një zbrazëtirë që Lisa la në jetën tonë që nuk mund të mbushet kurrë. Ne do ta duam dhe të na mungojë gjithmonë”, thuhet në deklaratën e familjes, transmeton Klankosova.tv.

“Ka qenë një ngushëllim i madh për të parë se sa e dashur ishte ajo nga të gjithë jetën e të cilëve ajo preku dhe ne kërkojmë privatësi në këtë kohë për të na lejuar të pikëllohemi si familje.”

Një zëdhënës i MHRA tha: “Ne jemi të pikëlluar kur kemi dëgjuar për vdekjen e Lisa Shaw dhe mendimet tona janë me familjen e saj.

“Si me çdo reagim serioz të padëshiruar të padëshiruar, raportet me një rezultat fatal vlerësohen plotësisht nga MHRA, duke përfshirë një vlerësim të detajeve pas vdekjes nëse ka.

“Rishikimi ynë i detajuar dhe rigoroz i raporteve të mpiksjes së gjakut që ndodhin së bashku me trombocitopeninë është duke vazhduar.”

Ai tha se numri i rasteve mbeti “jashtëzakonisht i ulët”.

Burimi i lajmit: Klan Kosova