December 5, 2021

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Turqia kërkon arrestimin e mafiozit që përfshin në krime aleatët e Erdoganit – Telegrafi

2 min read

Turqia ka lëshuar një urdhër të ri arrestimi për një bos të dënuar të krimit, i cili iku nga ndjekja penale jashtë vendit dhe më pas filloi botimin e videove që pretendojnë krime të rënda të kryera nga aleatët e presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

Zyra e kryeprokurorit publik në Ankara lëshoi urdhrin e arrestit për Sedat Peker ndërsa ai u përgatit të publikojë videon e tetë në YouTube, të cilat kanë marrë secila miliona shikime.

Anadolu, agjencia shtetërore e lajmeve, tha se Peker tani dyshohej gjithashtu për përfshirje në një grup terrorist të udhëhequr nga një predikues mysliman me bazë në SHBA, Fetullah Gulen të cilin Turqia e fajëson për një grusht shteti të dështuar në vitin 2016, raporton theguardian.

[embedded content]

Akuzat që Peker ka ngritur ndaj aleatëve të Erdoganit, duke përfshirë një ish-kryeministër, zyrtarë të lartë dhe të afërmit e tyre, ndryshojnë nga korrupsioni dhe trafiku i drogës te përdhunimet dhe atentatet.

Videot janë përqendruar shumë tek ministri i brendshëm, Suleyman Soylu, për të cilin Peker pretendon se i kishte ofruar mbrojtje dhe më pas e informoi për akuzat e afërta, duke e lejuar të ikte jashtë vendit.

Peker, 49 vjeç, filloi regjistrimin e videove pasi policia i bastisi shtëpinë në muajin prill dhe dyshohet se i kishte keqtrajtuar familjen. Ai thotë se tani jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Skandali politik i shkaktuar nga videot vjen në një kohë të papërshtatshme për Erdoganin, i cili po humbet terren në sondazhet e opinionit për shkak të një monedhe nënçmuese dhe inflacionit të arratisur. /Telegrafi/

Burimi nga Telegrafi