Bitcoin ka pësuar humbjet më të mëdha në 10 vjetët e fundit

12:18 / E Shtunë, 29 Maj 2021 / A. M.

Investitorët e Bitcoin kanë shitur në muajin maj. Mbetet të shihet nëse ata do të shkojnë mirë.

Çmimet e Bitcoin (XBT) ranë 8 për qind të premten dhe kanë rënë rreth 36 për qind në muajin maj – performanca e tyre më e keqe mujore që nga shtatori i 2011.

I've reported on bitcoin for years. Here's the harsh truth about crypto | The Independent

CEO i Tesla (TSLA), Elon Musk bëri një një lëvizje rreth bitcoin, duke u thënë klientëve kohët e fundit se gjigandi i veturave elektrike nuk do të pranojë më bitcoin si pagesa për automjetet e saj për shkak të shqetësimeve në lidhje me ndikimin mjedisor të minierave bitcoin, e cila është jashtëzakonisht energjike, raporton cnn.

Që atëherë Musk e ka zbutur qëndrimin e tij pak, duke rënë dakord – falë nxitjes së CEO të softuerit dhe ungjilltarit të kriptës Michael Saylor i MicroStrategy (MSTR) – për t’u takuar me drejtuesit e disa minatorëve të bitcoin me bazë në Amerikën e Veriut për të folur në lidhje me shqetësimet e përdorimit të energjisë.

Kina gjithashtu ka rritur goditjen e saj ndaj kriptos dhe departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara ka zbuluar plane të reja për të taksuar Bitcoin më shumë ndërsa Rezerva Federale ka lënë të kuptohet për mundësinë e një dollari dixhital.

Rrëzimi i Bitcoin ka ndikuar edhe në kriptovalutat e tjera. Monedha Binance, XRP dhe Polkadot kanë pësuar humbje masive këtë muaj.

Cryptos të tjerë, veçanërisht ethereum – i dyti më i madhi pas bitcoin dhe shtylla kurrizore për shumë marrëveshje popiulare jo-fungible (NFT) – kanë qëndruar më mirë. Eteri ka rënë vetëm rreth 6 për qind.

Dogecoin, për të cilën Musk ka postuar në mënyrë të përsëritur në Twitter, ka rënë pak në muajin maj.

Të ashtuquajturat stabilcoins, të tilla si Tether dhe USD Coin, të cilat janë të lidhura me monedhat e mbështetura nga qeveria, kanë respektuar emrin e tyre dhe janë të sheshta për muajin.

Bitcoin është jashtëzakonisht i paqëndrueshëm dhe çmimet qëndrojnë më shumë se 25 për qind këtë vit, pavarësisht nga shkrirja e majit. Pra, tifozët afatgjatë, ose HODLers siç u pëlqen ta quajnë veten e tyre, kanë qenë në këtë rrugë disa herë më parë.

Bitcoin user has two password guesses left to recover $220M

“Është me të vërtetë e lehtë të jesh një investitor kripto. Është jashtëzakonisht e vështirë të jesh një tregtar kripto”, tha Peter Smith, CEO i Blockchain.com, një hulumtim kripto, investim dhe huadhënie që vlerësohet në 5.2 miliardë dollarë. “Është një treg shumë i lartë i paqëndrueshmërisë dhe mund t’ju shtypë lehtësisht”, shtoi ai.

Çmimet e Bitcoin ranë nga gati 20, mijë dollarë në dhjetor 2017, e cila ishte një kulm në atë kohë, në nën 3,500 dollarë në fillim të 2019 para se të tërhiqeshin.

Dhe rënia e Bitcoin prej gati 40 për qind në shtator 2011 ishte në të vërtetë mesi i një rrëshqitje tre-mujore nga gushti deri në tetor të atij viti, ku çmimet ranë më shumë se 35 për qind çdo muaj.

Kushdo që e kaloi atë periudhë të trazuar ka qeshjen e fundit. Çmimet e Bitcoin arritën një minimum prej 2 dollarësh në tetor 2011 dhe tani tregtohen për rreth 37 mijë dollarë.

Burimi i lajmit: IndeksOnline

Author: admin