January 19, 2022

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

COVID-19 ia mori jetën 32 deputetëve të Kongos – Sinjali

1 min read

Jean-Marc Kabund, nënkryetari i Asamblesë Kombëtare të Republikës Demokratike të Kongos, tha se 32 deputetë kanë vdekur deri më tani shkaku i koronavirusit, transmeton Gazeta Sinjali.

Si shumë vende të tjera afrikane, Kongo ka
ndarë më pak raste të vdekjes nga COVID-19 me publikun që nga fillimi i
epidemisë.

Duke siguruar informacion mbi shifrat e coronavirusit në vend, nënkryetari i dhomës së ulët të Parlamentit deklaroi se 780 njerëz, përfshirë 32 deputetë, vdiqën dhe kishte 31,248 raste të konfirmuara, raporton euronews.

Zyrtari gjithashtu ndau informacionin se numri
i përfaqësuesve që humbën jetën korrespondon me 5 përqind të vdekjeve nga
fillimi i pandemisë.

Virusi, i cili nuk u mor seriozisht, shkaktoi
vdekjen e deputetëve nga partia në pushtet dhe shumë figurave të larta në
rrethin e ngushtë të kreut të shtetit.

Fushata e vaksinimit në Kongo u vonua për një kohë për shkak të shqetësimeve të sigurisë për vaksinën AstraZeneca, me rreth 75 për qind të 1.7 milion dozave të dërguara në vend në mars të përdorura para datës së skadimit. /Gazeta Sinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali