May 25, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Kroacia blen 12 aeroplanë luftarakë në vlerë 999 milionë dollarë – Sinjali

1 min read

Kroacia ka vendosur t’i blejë 12 aeroplanë luftarakë nga shteti i Francës, për të cilët do të paguajë 999 milionë dollarë, transmeton Gazeta Sinjali.

Qeveria e Kroacisë ka vlerësuar se oferta franceze ka qenë më e mira dhe blerja e aeroplanëve është konsideruar është konsideruar si hap për modernizimin e flotës ajrore pasi këta aeroplanë luftarakë që janë porositur konsiderohen në mesin e aeroplanëve më të mirë në botë.

Ndryshe aeroplanët të cilët prodhohen nga Franca i kanë në përdorim India, Egjipti dhe Katari.

/GazetaSinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali