Shtatë këshilla për kujdesin ndaj lëkurës në ditët me diell – Telegrafi

Dielli dhe ngritja e temperaturave mund të nënkuptojnë vetëm një gjë: vera është afër. Dhe ndërsa krijoni vende në kalendar për festa, skarë dhe pushime bregdetare, mos harroni të personalizoni dhe rinovoni gjithashtu rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën.

Është koha të bëni disa ndryshime në regjimin tuaj në mënyrë që të keni lëkurën më të mirë këtë verë. Për fat të mirë, ndryshimet nuk janë shumë të mëdha dhe nuk ka asnjë befasi dhe gjëja më e rëndësishme është mbrojtja nga dielli.

Krem kundër diellit

“Filloni me një losion ose krem për faktorin tuaj mbrojtës si hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës në mëngjes”, sugjeron dermatologia Tiffany Libby.

Pastaj ka mënyra krijuese për të rivendosur kremin diellor, të cilin duhet ta bëni çdo dy orë. Kjo mund të përfshijë pluhurat, shkopinjtë ose spërkatjet. Çfarëdo formula të zgjidhni, mos harroni se kremi kundër diellit është i domosdoshëm, madje edhe në një ditë me re.

(Foto: Skin Center of Miami)

Mos harroni pilingun

Në fakt, pilingu i lëkurës është thelbësor gjatë gjithë vitit, por sipas dermatologes Hadley King, vera është një kohë e shkëlqyeshme për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës.

“Shumë njerëz shmangin pilingun gjatë muajve të dimrit sepse mund të thajë lëkurën, por ndërsa koha ngrohet dhe lagështia rritet, ne tolerojmë më lehtë acidet dhe formulimet më të forta të përbërësve të tjerë aktivë”, thotë ajo.

Nëse mendoni se lëkura juaj është shumë e yndyrshme në muajt e ngrohtë të motit, King rekomandon të përdorni një eksfoliator të formuluar me acid salicilik, një përbërës i tretshëm në vaj që mund të depërtojë në poret dhe të largojë yndyrën e tepërt. Vetëm kujdes për piling gjatë natës: Shumë pastrime e bëjnë lëkurën tuaj të ndjeshme ndaj dritës dhe të ndjeshme ndaj djegies.

Produktet e lehta

Libby sugjeron kalimin në një krem hidratues me një krem xhel ose thjesht zgjedhjen e një serumi të acidit hialuronik për t’u aplikuar nën SPF tuaj. Në përgjithësi nuk kemi nevojë për okluzione të rënda si në dimër. Për më tepër, formulat më të lehta me kremrat hidratues dhe zbutës do të ndjehen më mirë në lëkurë.

Përfshini vitaminën C

Nëse nuk e keni bërë tashmë, Libby sugjeron të shtoni një antioksidant lokal, si vitamina C, në rutinën tuaj të verës. Për rezultate më të mira, aplikoni një produkt me vitaminë C menjëherë pas pastrimit – dhe mund ta përdorni ditën dhe natën.

(Foto: Lifestylemission)

Zgjidhni një pastrues të butë

Meqenëse shpesh lani fytyrën gjatë verës (djersë, vaj, klor, stërvitje), zgjedhja e një pastruesi të butë do t’ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të butë dhe të butë, duke hequr papastërtitë, mbetjet dhe papastërtitë. Libby thotë se pastruesit e butë ndihmojnë në zvogëlimin e heqjes së vajrave natyralë nga lëkura, në mënyrë që lëkura të mbetet e shëndetshme dhe me shkëlqim pa u tharë ose plasaritur.

Shmangni përbërjet e rënda

Me djersitje dhe yndyrë të shtuar gjatë verës, me përbërje të lehtë shpesh ndiheni më rehat. Ju nuk duhet të hiqni qafe korrektorin tuaj të preferuar me mbulim të plotë, por mund ta lini mënjanë për disa muajt e ardhshëm. Në vend të kësaj, vendosni formula të lehta të përgatitjeve të lëngshme ose pluhurit që marrin frymë dhe pa peshë në lëkurë.

Hidratoni lëkurën nga brenda dhe jashtë

Nuk është sekret që konsumi i duhur i ujit është vendimtar kur temperaturat rriten. Përveç ujit, King gjithashtu sugjeron monitorimin e marrjes së elektroliteve dhe acideve të shëndetshme yndyrore. Pra, vendosni një tas të madh me shalqi dhe një pjesë të përditshme të avokados dhe për të përmirësuar më tej hidratimin, merrni parasysh shtesat ushqyese të synuara si kolagjeni ose acidi hialuronik. /Telegrafi/

Burimi nga Telegrafi

Author: admin