Volkswagen Passat i ri do të jetë më i madh, motorin do ta ketë me naftë – Telegrafi

Volkswagen Passat i ri do të jetë më i madh, ai gjithashtu do të mbajë motorin me naftë.

Shumë fansa të veturës kanë marrë lajmin se modeli Passat i Volkswagen do të përjetojë gjeneratën e ardhshme dhe tani disa detaje të tjera janë shfaqur.

Besohet se Passat i ri, përkatësisht gjenerata B9, do të jetë në dispozicion vetëm në kamionçinë, ndërsa sedan është në pension. Një term më i mirë mund të jetë liftback, një version në të cilin Arteon është gjithashtu i disponueshëm, dhe që ndoshta do të zhduket vetëm pas një gjenerate, transmeton Telegrafi.

Passat B9 i ri duhet të ketë një bosht midis rrotave më të gjata krahasuar me modelin e sotëm për të qenë në gjendje të ofrojë më shumë hapësirë për këmbë dhe bagazh. Pritet që do të vazhdojë të bazohet në platformën MQB dhe se motori do të përfshijë gjithashtu një turbodiesel 2.0 litërsh, ndërsa versionet më të shtrenjta do të kenë lëvizje me të gjitha rrotat, raporton motor1.

Nuk dihet ende nëse një motor benzinë “i pavarur” do të jetë i disponueshëm ose do të jetë pjesë e një motori hibrid. Nuk do të ketë Passat plotësisht elektrik sepse ai rol është i rezervuar për versionin prodhues të modelit ID. Vizioni Hapësinor.

Volkswagen ka konfirmuar se Passat i ri do të mbërrijë në vitin 2023 nga impiantet në Bratislavë dhe Sllovaki, dhe jo nga fabrika në Emden, Gjermani, ku prodhohet gjenerata aktuale. Passat i ri do të prodhohet me newkoda Superb të ri. Me heqjen e performancës së sedan Passat, rivaliteti midis dy modeleve do të jetë më i vogël.

Grupi VW nuk do të shqetësohet për rivalin e tij të zemëruar Mondeo, sepse Ford gjithashtu do të pensionojë sedan dhe kamionçinë në mars të 2022. /Telegrafi/

[embedded content]

Burimi i lajmit: Telegrafi

Author: admin