September 20, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Mehaj takohet me ambasadorin Gudjev, konfirmohet mbështetja e Bullgarisë për Kosovën – Telegrafi

1 min read

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj priti sot në takim ambasadorin bullgar në Prishtinë, Hristo Gudjev.

Në njoftimin e bërë nga Ministria e Mbrojtjes thuhet se  “ambasadori Gudjev, përveç urimeve për detyrën e ministrit, theksoi edhe mbështetjen e shtetit të Bullgarisë si anëtare e NATO-s në funksion të realizimit të synimeve për integrime euroatlantike dhe iniciativat rajonale dhe organizata tjera ndërkombëtare të sigurisë dhe mbrojtjes”.

Nga ana e tij, ministri Mehaj e njoftoi me prioritetet e tij si dhe vlerësoi përkrahjen e shtetit mik bullgar për Kosovën, Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK-së.

“Në fund, të dy u pajtuan se është i nevojshëm forcimi i mëtejmë i bashkëpunimit në mes të dy vendeve në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë në interes të përbashkët dhe në interes të stabilitetit, paqes dhe sigurisë rajonale dhe më gjerë”. /Telegrafi/

Burimi nga Telegrafi