June 20, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Deklarohet i pafajshëm polaku që u arrestua për spiunim për Rusinë në Parlamentin Evropian

1 min read

Një polak i akuzuar për spiunim për Rusinë në parlamentin e BE, deklarohet i pafajshëm

Është deklaruar i pafajshëm një polak i arrestuar më 31 maj nën dyshimin për spiunim në Parlamentin Evropian për Rusinë.

“Njeriu i identifikuar si Janusz.N thuhet se kryente aktivitete në favor të Federatës Ruse”, tha Stanislaw Zaryn, zëdhënësi i kreut të shërbimeve të sigurimit të Polonisë.

“I udhëzuar nga individë që punojnë për shërbimet e inteligjencës ruse, ai do të përpiqet t’u afrohet politikanëve polakë dhe të huaj, përfshirë ata që punojnë në Parlamentin Evropian,” tha Zaryn, raporton Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Oficerët sekuestruan rreth 300 mijë zloty polake ose 67 mijë euro dhe pajisjet kompjuterike në shtëpinë e tij.

Burimi i lajmit: Klan Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *