September 23, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Politikanët reagojnë për dëbimin e diplomatit të Maqedonisë nga Moska – Telegrafi

2 min read

“Pas dëbimit të diplomatit të Maqedonisë së Veriut nga Moska, nga kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski, thonë se presidenti shpreh keqardhje për vendimin e këtillë të Federatës së Rusisë. Po ashtu thonë se vendi mbetet i interesuar për të bashkëpunuar me Moskën.

Presidenti Stevo Pendarovski shpeh keqardhje për vendimin për përzënien e diplomatit të Maqedonisë nga Moska. Republika e Maqedonisë së Veriut mbetet e interesuar për ndërtimin e marrëdhënieve bilaterale me Federatën e Rusisë në bazë të barazisë dhe respektimit të përbashkët. Kabineti i presidentit Pendarovski nuk ka pasur kontakt me Ambasadën e Rusisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, deklarojnë nga Kabineti i Presidentit Stevo Pendarovski.

Nga Qeveria presin që të dy vendet të tejkalojnë situatën e krijuar diplomatike gjatë javëve të fundit.

“Rastin me dëbimin e diplomatit të Maqedonisë së Veriut nga Moska e vlerësojmë si incident politiko diplomatik. Presim që të tejkalohet në frymën e marrëdhënieve të mira e tradicionale mes dy vendeve”, thonë nga Qeveria.

Nga ana tjetër, analistët thonë se çdo shtet ka të drejtë të shpall persona të padëshiruar. Ish-Ambasadori Vasko Naumov thotë se veprimet e këtilla nuk kontribuojnë në përmirësimin e marrëdhënieve bilaterale mes dy vendeve.

“Gjithsesi se kjo nuk kontribuon për përmirësimin e marrëdhënieve bilaterale, por vlerësoj se në afat të mesëm dhe të gjatë nuk do të shkaktojë dëm të rëndësishëm. Ne duhet të vazhdojmë të ndërtojmë marrëdhënie me Rusinë në sferën e ekonomisë, tregtisë dhe lloje tjera të bashkëpunimit, por kjo nuk duhet ta rrezikojë orientimin tonë strategjik, anëtarësimi në NATO, ambiciet për anëtarësim në BE e kështu me radhë”, deklaroi Vasko Naumovski, ish-ambasador.

Pasi në muajin Maj, Ministria e Jashtme e vendit tonë shpalli person “Non Grata” një diplomat të ambasadës ruse në vendin tonë, Qeveria e Rusisë u kundërpërgjigj dje, ku ka dëbuar një diplomat të ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë./Alsat/

Lexo po ashtu:

Burimi nga Telegrafi