June 20, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Si e shndërroi Mancini Italinë në favorit për EURO 2020?

3 min read

Pas ditëve të errëta në  Kupën Botërore 2018, skuadra e Roberto Mancini përballet me Turqinë në lojën hyrëse të Kampionatit Evropian si një nga favoritët e turneut.

Azzurit shkojnë në garë në Romë pas 27 lojë pa humbje pasi kanë bërë një kthesë të jashtëzakonshme nën ish shefin e Manchester Cityt.

BBC Sport raporton sesi një komb në gjendjen e tij më të ulët të futbollit dhe një menaxher në një udhëkryq rivendosi krenarinë, falsifikoi një identitet të ri dhe ri zbuloi një përzierje fituese përpara ndeshjes së tyre të parë të turneut në tokën e shtëpisë që nga Kupa Botërore më 1990, transmeton Klankosova.tv.

“Italia kishte nevojë për Mancinin dhe ai kishte nevojë për Italinë,” tha shkrimtari evropian i futbollit, James Horncastle.

“Kur ai u emërua si trajner i kombëtares italiane kishte shumë eufori në vend që ai po merrte përsipër sepse ai respektohet mirë në lojë, ai është një legjendë në Itali. Unë nuk mendoj se kishte ndonjë dyshim në lidhje me cilësinë e tij si menaxher apo rreth stërvitjes së tij”, tha ish mesfushori i Italisë, Roberto Di Matteo.

Mbretërimi i tij filloi me një fitore ndaj Arabisë Saudite, e ndjekur nga një periudhë pa fitore me pesë ndeshje. Por që nga ajo kohë Italia ka qenë e pandalshme, me raportin e fitoreve të Mancini 74%, më i larti nga çdo trajner tjetër i Italisë.

“Ishte një çështje e të paturit një udhëheqës karizmatik dhe dikush që tifozët dhe lojtarët mund të shpresonin për atë që ai ka arritur,” shtoi shkrimtarja italiane e futbollit, Danielle Verri.

Premtimi i Mancini për të dhënë një “rilindje” filloi duke hedhur poshtë stilin konservator të kundërsulmit që ka ndihmuar vendin të ngrejë katër Kupa Botërore.

Përqasja e guximshme e Italisë në një formacion të rrjedhshëm 4-3-3 i ka bërë ata të shënojnë 53 gola në 17 ndeshjet e tyre të fundit, ndërsa pësuan vetëm tre.

Është vënë gjithashtu një theks i konsiderueshëm tek të rinjtë, me gjashtë tillë, të bashkuar me lojtarë të vjetër si Giorgio Chiellini dhe Leonardo Bonucci.

Mancini gjithashtu nuk ka pasur frikë të shikojë përpara gjigantëve tradicionalë italianë në kërkimin e tij për lojtarë, duke i dhënë një debutim 21 vjeçarit të atëhershëm Nicolo Barella, shumë kohë para se mesfushori të kalonte nga Cagliari në Inter.

Kohët e fundit, sulmuesi 21 vjeçar Sassuolos, Giacomo Raspadori , i cili është krahasuar me Paolo Rossin e madh të Italisë, u bë debutuesi i 35-të për të luajtur gjatë mandatit të Mancinit.

“Thjesht tregon forcën në thellësi dhe cilësinë e prodhimeve të reja të lojtarëve që kanë ardhur nga nën-21 dhe në Serie A,” tha Di Matteo.

A janë Italia pretendent të vërtetë për Euro?

Etiketimi i Italisë si një nga favoritët për turneun është i drejtë pasi ata u kualifikuan në Euro duke fituar 10 ndeshjet në proces.

Duke lënë pas  Holandën, Poloninë dhe Bosnje-Hercegovinën për të arritur në finalet e Ligës së Kombeve të tetorit, është krijuar një tjetër opinion  i dukshëm  për përmirësimin e Mancinit.

Strategu  gjithashtu ka luksin e një mesfushe të klasit botëror, me fituesin e Ligës së Kampionëve, Jorginho, dhe Marco Verrattin, të aftë të diktojnë lojën.

Me  fituesit të këpucëve të arta evropiane 2020, Ciro Immobile dhe disa prej sulmuesve në formë të mirë, Di Matteo thotë se ka një besim se Italia mund të shkojë drejt një finale të parë të madhe që nga Euro 2012.

“Immobile ka shënuar gola për argëtim në dy apo tre vitet e fundit dhe padyshim që Lorenzo Insigne, Domenico Berardi dhe Andrea Belotti kanë shumë forcë zjarri”, shtoi Di Matteo.

Burimi i lajmit: Klan Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *