August 1, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Starlink lëshon me sukses 60 satelitë të tjerë në orbitë – projekti që synon të furnizojë gjithë globin me internet – Gazeta Lajm

1 min read

Programi Starlink i Elon Musk ka lëshuar me sukses 60 satelitë tjerë në orbitën e Tokës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania SpaceX e posedon lejen nga Komisioni Federal i Komunikimit (FCC), për një yjësi prej 12 mijë satelitësh – dhe shpresojnë se do të furnizojnë me internet të gjithë banorët e Tokës.

Lansimi nga Starlink mbledh në total 482 satelitë në orbitë, dhe kompania thotë se do të jetë në gjendje të ofrojë shërbim ‘të moderuar’ kur të arrijë në 800.

The 60 satellites launched atop the firm's Falcon 9 rocket from Cape Canaveral, Florida at 8:55pm EDT on June 3 (1:55am BST June 4)

Projekti ka marrë kritika të gjera nga astronomët, për ndotjen e pamjes natyrore të qiellit, pasi satelitët janë shumë reflektues.

“Qëllimi i Starlink është krijojë një rrjet që do të ndihmojë në ofrimin e shërbimeve të internetit edhe për ata që nuk janë të kyçur, dhe të sigurojë internet të përballueshëm në të gjithë globin”, tha Kennedy Space Center në një postim./Telegrafi/

Burimi i lajmit: Gazeta Lajm