July 31, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Pesë dobitë e kajsisë – Kosova Sot

1 min read

Kajsia ndikon mirë në shëndet, e pos kësaj, është përbërës i hatashëm për ta shtuar në gjellë, xhem, ëmbëlsira. Kajsia mbron nga sëmundjet e zemrës dhe enët e gjakut, mbron trupin e njeriut, përmirëson shikimin dhe tretjen, e sidomos shëndetin e syve, forcon eshtrat, është e pasur me vitamina C, B, betakarotinë, vitaminë A, kalium, kalcium, magnez, hekur, fibra bimore.

Top pesë dobitë e kajsisë: 1. përmbajnë 10 herë më shumë magnez sesa pemët tjera. 2. çaji nga kajsia zbut dhimbjet që ndërlidhen me sistemin tretës 3. është diuretik i shkëlqyeshëm 4. mjekësia alternative sugjeron që thelbët e kajsisë janë të dobishme në luftën kundër kancerit 5. ndikon mirë në përmirësimin e pasqyrës së gjakut dhe lufton kundër sëmundjeve të zemrës.

(Kosova Sot Online)

Burimi i lajmit: Kosova Sot