August 1, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

A e shëron receta e

1 min read

Shumë forma të kancerit mund të shërohen pjesërisht, e disa të tjera plotësisht. Te shërimi i kancerit ndihmojnë ushqimet e caktuar që në vete përmbajnë proteina, substanca dhe yndyra të caktuara bimore

PËRBËRËSIT:

– 15 limonë të freskët – 12 thelpinj të hudhrës – 1 kilogram mjaltë – 400 gramë grurë të ri të gjelbër – 400 gramë arra të freskëta

PËRGATITJA:

1. Grurin e vendosni në enën me ujë të valuar. E lini ujin të qëndrojë gjatë natës. Pas dhjetë deri dymbëdhjetë orë, e kulloni ujin dhe i pastroni sythat dhe i kulloni përsëri. 2. Grurin e lini të qëndrojë në enë për 24 orë. Më pas, do të keni sytha nga gruri. 3. Bluani së bashku grurin, arrat dhe hudhrat e pastruara dhe përzieni së bashku. Bluani 5 limonë me lëvore dhe përzieni bashkë gjithçka. Nga 10 limonët e tjerë shtrydheni lëngun dhe përzieni me masën tjetër, derisa masa të jetë homogjene. 4. Shtojeni mjaltin dhe për kohë të gjatë përzieni me lugë prej drurit, e më pas e vendosni në kavanoz qelqi. E lini tri ditë në frigorifer dhe më pas është e gatshme. Merreni 30 minuta para kafjallit, drekës, darkës dhe gjumit.

(Kosova Sot Online)

Burimi i lajmit: Kosova Sot