July 23, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Përmirësojeni tretjen me ananas, koriandër dhe lime! – Kosova Sot

1 min read

A po kërkoni një salcë për sallatë, të mbushur me nutriente dhe vlera ushqyese? Atëherë kjo salcë është e duhura për juve. Ananasi, limeja dhe korandri ofrojnë ndihmë në traktin digjestiv, plus vetitë shëruese të avokatos janë një mrekulli për shëndetin.

PËRBËRËSIT:

1/4 e avokados 1/3 gotë ananas të freskët; 2 lugë lëng limeje; 2 lugë koriandër; 1 lugë qepë të grirë; 2 lugë vaj të farave të rrushit; 1/4 e lugës qimnon. 1/8 lugë piper të kuq (sipas dëshirës).

UDHËZIMET:

Të gjithë përbërësit i shtrydhni nëse salca është tepër e hollë, mund të shtoni pak ananas, ose pak lëng ananasi. Nëse nuk e duroni shijen pikante, mund ta hiqni fare piperin e kuq. Ananasi është i burim i pasur me vitamina C, që ndihmojnë në forcimin e sistemit imun dhe ndihmon në tretjen e proteinave. Koriandër është i mirë për tretjen, kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak, ndikon kundër inflamacioneve dhe kontrollon nivelin e kolesterolit. Limeja është burim i mirë për sodiom natyral që ndihmon kundër artritit, hemorroideve si dhe ndikon në hapjen e arterieve të bllokuara.

(Kosova Sot Online)

Burimi i lajmit: Kosova Sot