July 23, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Izraeli i kundërpërgjigjet balonave zjarrvënëse në Gaza me sulme të reja ajrore – KOHA.net

2 min read

Izraeli ka nisur sulme ajrore në Rripin e Gazës për të dytën herë që kur një armëpushim i lëkundur përfundoi luftën 11-ditore të muajit të kaluar.

Sulmet vonë të enjten erdhën pasi militantët palestinezë lëshuan balonat zjarrvënëse në Izrael për të tretën ditë radhazi. Balonat e mbushura me helium janë pajisje të lira që synojnë të djegin tokat bujqësore dhe shkurret përreth enklavës së Gazës.

Palestinezët filluan të lëshonin balona në fillim të kësaj jave pasi Izraeli lejoi një marshim nga nacionalistët hebrenj të ekstremit të djathtë, disa prej të cilëve brohorisnin “Vdekje Arabeve”, në parakalim nëpër lagjet arabe të Jerusalemit, raporton The Guardian.

Nuk kishte raporte të menjëhershme të viktimave nga sulmet e së enjtes mbrëma. Izraeli gjithashtu kreu sulme ajrore të mërkurën herët, duke synuar ato që thuhet se ishin objektet e Hamasit, pa vrarë ose plagosur askënd.

Ushtria tha se avionët luftarakë goditën Hamasin “përbërje ushtarake dhe një vend lëshimi rakete” vonë të enjten si përgjigje ndaj balonave. Ai tha se forcat e saj po përgatiteshin për një “shumëllojshmëri skenarësh përfshirë rifillimin e armiqësive”.

Tensionet mes dy palëve kanë mbetur në ngritje që kur armëpushimi ndodhi më 21 maj. Nga konflikti u vranë 260 palestinezë dhe 13 izraelitë.

Burimi i lajmit: Koha.net