September 27, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Mbi 20 qytete në Maqedoni pa raste me COVID-19, prej 12 korrikut fillon vaksinimi pa termin – Telegrafi

2 min read

Situata me Covid-19 në vend vazhdon të stabilizohet. Në 19 qytete të vendit nuk ka më pozitive të koronavirusit. Nëse një muaj më parë numri i aktivëve ishte rreth 1000 raste, dje ishte 130, nga të cilat në Shkup ka 54 të tjerë, në Tetovë 15, Kërçovë 14, Kumanovë 10.

Asnjë vdekje nuk është raportuar gjatë 24 orëve të fundit, dhe 27 pacientë të shëruar janë regjistruar, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Deri më tani, gjithsej janë bërë 893,681 teste për Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid në vend që nga fillimi i epidemisë është 155,716, numri i pacientëve të rikuperuar është 150,100, numri i vdekjeve është 5,486.

Komisioni për Sëmundjet Infektive vlerësoi dje se nuk ka nevojë për të futur kufizime të reja, por edhe disa masa kufizuese në drejtim të mbrojtjes së kufijve nga përhapja e krimeve kur shtetas të huaj hyjnë në vendin tonë.

Ministria thekson se ata po monitorojnë situatën epidemiologjike në vend dhe rajon.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, dje në një intervistë për “Utrinski Brifing”, tha se situata është shumë e qetë, nuk ka asnjë shenjë që ka një përkeqësim të mundshëm të pamjes epidemiologjike dhe për disa ditë me radhë nuk ka presion në spitale.

Nga MSH thonë se duke filluar nga 12 korriku, vaksinimi kundër Covid-19 do të bëhet në pikat ekzistuese të vaksinimit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve në vend, ndërsa në sallat e sporteve do të bëhet vaksinim masiv./Telegrafi/

Burimi nga Telegrafi