September 27, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Pse olimpistët kafshojnë medaljet e tyre dhe çfarë bëjnë me to? – Sinjali

1 min read

Një nga gjërat më të zakonshme që ndodhin në botën e sportit është edhe vendosja e medaljes së artë në mes të dhëmbëve nga olimpistët që kanë zënë një vend në podium, transmeton Gazeta Sinjali Sporti.

Një gjë e tillë mund
të shihet shumë shpesh në Lojërat Olimpike në Tokio, çka dhe i ka shtyrë
organizatorët që t’i rikujtojnë njerëzve se medaljet nuk janë të ngrënshme.

Anëtari i Komitetit
Ekzekutiv të Shoqërisë Ndërkombëtare të Historianëve Olimpikë, David Wallechinsky,
tregoi se ky gjest është një përpjekje për të kënaqur mediat.

Një fenomen i tillë
nuk është vetëm në Lojërat Olimpike. Për çiklistin slloven Primoz Roglic, i
cili fitoi medaljen e artë tregoi se medalja e kishte befasuar.

Boksieri Superstar Wladimir
Klitschko e shiti medaljen e artë që ai fitoi në Lojërat Atlanta 1996 për 1
milion dollarë, me fondet që shkuan në fondacionin vëllezërit Klitschko, një
bamirësi e krijuar nga ai dhe vëllai i tij Vitali për të ndihmuar fëmijët e
varfër në jetën e tyre. Notari a

Amerikan Anthony Ervin nxori në ankand medaljen e tij të artë olimpike të vitit 2000 në eBay për të ndihmuar të mbijetuarit e cunamit të Oqeanit Indian të vitit 2004.

/GazetaSinjaliSporti/

Gazeta Sinjali