22 Tetor, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Dëmet që i shkakton trupit, konsumimi i tepërt u paracetamolit – In For

2 min read

Doza e zakonshme e paracetamolit është një ose dy tableta 500 miligramëshe në të njëjtën kohë.

Shumica e njerëzve mund të marrin paracetamol në mënyrë të sigurt, përfshirë gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji. Ekspertët e shëndetit e kanë ditur për dekada se paracetamoli në sasi të mëdha, megjithatë, është toksik për mëlçinë.

Cilat janë shenjat paralajmëruese që mëlçia juaj mund të preket nga konsumi i tepërt i paracetamolit?

Studimet kanë treguar se në mjedise të caktuara paracetamoli mund të dëmtojë mëlçinë duke dëmtuar lidhjet strukturore vitale midis qelizave ngjitur në organ.Reklamë

Ndërsa dëmtimi akut i mëlçisë mund të ndodhë edhe kur përdoret në ose nën dozën maksimale të rekomanduar ditore prej katër mijë miligram, toksiciteti i paracetamolit është shpesh rezultat i gëlltitjes së paracetamolit mbi këtë dozë maksimale.

Një mbidozë e disa paracetamolit dihet se shkatërron gjysmën e qelizave të mëlçisë së një personi në më pak se një javë. Në një studim të botuar në Oxford Academic, u hetua toksiciteti i paracetamolit në lidhje me dështimin e mëlçisë. Studimi vuri në dukje: “Pranimet në spital për shkak të helmimit janë rritur në mënyrë të qëndrueshme nga vitet 1950. Në Oksford, përqindja e mbidozave me paracetamol u rrit nga 14.3 për qind në 1976 në 42 për qind në 1990, dhe në 1993, 47.8 për qind e të gjitha mbidozave përfshinin ilaçe që përmbajnë paracetamol”.

Dr Leonard Nelson, nga Universiteti i Edinburgut, tha: “Paracetamoli është ilaçi i preferuar i dhimbjeve në botë. Është i lirë dhe konsiderohet i sigurt dhe efektiv në doza terapeutike. Sidoqoftë, dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga ilaçet mbetet një problem i rëndësishëm klinik dhe një sfidë për zhvillimin e barnave më të sigurta”.

Eksperimentet treguan në mjedise të caktuara se ilaçi mund të dëmtojë mëlçinë duke dëmtuar lidhjet strukturore vitale midis qelizave ngjitur në organ.

In For Culture info

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *