January 27, 2022

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Plani i Rusisë për ta pushtuar Ukrainën – KOHA.net

6 min read

A është Evropa në prag të luftës? Për ditë të tëra, Kremlini ka kërcënuar se lufta kundër Ukrainës do të ishte e pashmangshme nëse qeveria e saj nuk do të braktiste planet e saj të supozuara për të rimarrë Donbasin e pushtuar nga Rusia dhe Krimenë e aneksuar nga Rusia, shkruan në një artikull ekskluziv e përditshmja gjermane “Bild”.

NATO-s do t’i duhet gjithashtu të “garantojë” se Ukraina nuk do të bëhet kurrë anëtare e aleancës. Dhe ata duhet të tërheqin armët që supozohet se janë të stacionuara në Ukrainë për të parandaluar një luftë në rajon.

Presidenti rus Vladimir Putin është serioz. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, paralajmëroi të mërkurën se planet ruse varionin nga “përpjekjet për të destabilizuar Ukrainën nga brenda deri tek operacionet ushtarake në shkallë të gjerë”.

Shërbimet e inteligjencës perëndimore i dinë planet e Moskës

Sipas hulumtimit të BILD, “planet maksimale” të Rusisë për një luftë kundër Ukrainës janë njohur që nga mesi i tetorit. Shërbimi i inteligjencës së jashtme amerikane, CIA, i përgjoi ata nga komunikimet ushtarake ruse, duke informuar fillimisht qeverinë e tyre, e cila informoi NATO-n në nëntor. Së pari “Washington Post” raportoi për këtë. Sipas gazetës, Putini mund të dërgojë 175 mijë ushtarë përtej kufirit.

BILD tani ka mësuar detaje të tjera në lidhje me planet ruse, të cilat, sipas një oficeri të lartë, “janë në sirtar pa vendosur ende Putini nëse do të zbatohen apo jo”. Megjithatë, transferimet e trupave ushtarake që nga prilli kanë treguar se Kremlini duket se po anon drejt zbatimit të planeve të sulmit.

Detajet e mëposhtme mbi pushtimin e mundshëm rus të Ukrainës të BILD bazohen në vlerësimet e disa personave nga NATO dhe qarqet e sigurisë, të cilët ishin në gjendje të shihnin disa nga planet e mundshme të sulmit rus.

Sulm i mundshëm në janar ose shkurt 2022

Sipas një burimi të lartë të sigurisë, nëse Putini urdhëron, ushtria ruse do të sulmojë “njëkohshëm nga veriu i Krimesë, përmes territoreve separatiste në lindje dhe nga veriu”. Ky është vlerësimi i NATO-s dhe i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës. Prandaj, sulmi mund të ndodhë “në fund të janarit, në fillim të shkurtit” – nëse Ukraina dhe NATO nuk i përgjigjen kërkesave të Putinit.

Nga ana tjetër, anëtarët e tjerë të NATO-s shohin një sulm në tre faza, secila fazë mund të jetë gjithashtu e fundit e operacionit nëse reagimi perëndimor ndaj pushtimit çon në një rivlerësim të situatës.

Në fazën e parë, jugu i Ukrainës do të pushtohej “për të siguruar furnizimet për Krimenë, si dhe për të shkëputur Ukrainën nga deti dhe rrjedhimisht nga furnizimet”, tha një oficer sigurie për BILD.

Rusia po planifikon të përdorë anijet, të cilat u zhvendosën nga Deti Baltik në rajon në pranverë, “për të transportuar tanke dhe trupa nga Krimea në zonën përreth Odessa”, tha një oficer i lartë i inteligjencës perëndimore.

Një tjetër ushtarak i lartë u bë edhe më specifik. Sipas tij, planet ruse parashikojnë kryerjen e një operacioni zbarkimi amfib “në lindje të Odessa, midis qyteteve Fontanka dhe Koblewe”. Trupat ruse do të “përparonin në verilindje të qytetit, pastaj do të ktheheshin majtas dhe do të përparonin në Transnistria”. Kjo do të rrethonte Odesën.

Në të njëjtën kohë, do të kishte “operacione ajrore nga forcat speciale Spetsnaz” në rajonin Kherson përgjatë lumit Dnieper, të cilat do të bllokonin urat mbi lumin më të rëndësishëm të vendit dhe kështu do të ndërpresin furnizimet për ukrainasit. “Nga Krimea, fillimisht do të kishte ‘vetëm’ zjarr artilerie mbi pozicionet e forta të Ukrainës. Trupat ukrainase më pas do të mbeteshin këtu dhe nuk do të ishin në gjendje të rimarrin urat”.

Po kështu, njësitë e tankeve ruse, të mbështetura përsëri nga forcat detare dhe ajrore, do të avanconin drejt perëndimit nga rajoni i pushtuar i Donbasit në Ukrainën lindore, më pas do të ndaheshin dhe do të avanconin nga njëra anë në Zaporizhia (qendra më e rëndësishme ushtarake në Ukrainën jugore) dhe në tjetrën drejt Krimesë.

Nëse kjo do të ketë sukses, i gjithë jugu i Ukrainës do të ishte nën kontrollin rus dhe Putini do të kishte ndërtuar një korridor nga Rusia në kufirin e NATO-s me Rumaninë.

Faza 2: Verilindja

Paralelisht me fazën e parë të luftës, forcat ajrore dhe raketat balistike të Putinit do të dobësonin aftësitë ushtarake të Ukrainës në të gjithë vendin.

Nëse Kremlini sheh përmbushjen e kushteve për këtë, njësitë ruse të tankeve mund të kalojnë kufirin në rajonet e Luganskit dhe Kharkivit dhe të avancojnë në qytetet kryesore të Dnipros dhe Poltavas.

“Para së gjithash, ata do të rrethonin qytetet dhe do të ndërprisnin furnizimin me energji elektrike, gaz dhe ushqim. Pas disa javësh, rusët mund të festojnë veten si shpëtimtarë të civilëve, të pushtojnë qytetet kapitulluese dhe të shpëtojnë popullsinë ukrainase nga uria ose vdekja”, shpjegoi një oficer.

Faza 3: Kievi

Në një fazë të tretë të mundshme, ushtria e Kremlinit do të përparonte drejt Kievit nga veriu. “Sigurisht që kjo mund të ndodhë në fillim të luftës nëse rrethanat e kërkojnë këtë”, tha një burim për BILD.

Ka paqartësi midis strategëve të NATO-s nëse regjimi i Lukashenkos të Bjellorusisë do të ndihmonte. Edhe pse diktatori Lukashenko e kishte njoftuar së fundmi këtë, ende nuk është e sigurt. Nëse Bjellorusia do të ishte gati si një pikënisje për sulmet ruse apo edhe bjelloruse, do të ishte plani i Rusisë për të rrethuar Kievin nga verilindja dhe veriperëndimi me një lëvizje pince.

Më pas, forcat ruse do të marshonin “afërsisht deri në vijën Korosten-Uman për të ndërprerë furnizimet nga Ukraina perëndimore. Atëherë do të pritej për një dorëzim të Kievit dhe kështu Ukrainës nën presionin e Perëndimit”.

Image

FOTO: BILD / Plani i Putinit për invazionin e Ukrainës

Ukraina do të ishte inferiore

Si rezultat i një skenari të tillë, për të cilin Kremlini me sa duket ka plane që shërbimet e inteligjencës perëndimore i dinë tani, Rusia do të pushtonte rreth dy të tretat e territorit të tanishëm të Ukrainës. Një tjetër burim i brendshëm tha: “Nëse Rusia hyn, sanksionet do të vijnë gjithsesi. Atëherë nuk ka më kuptim të ndalosh në gjysmë të rrugës”.

Ndërkohë, ushtria ka një pikëpamje negative për mbrojtjen e Ukrainës. “Ukrainasit do të luftonin, por ata nuk do të ishin në gjendje të përballonin një sulm të madh nga rusët”, tha një zyrtar i lartë për BILD. “Nëse nuk shkatërrohen plotësisht”, forcat e armatosura të Kievit do të tërhiqen në perëndim të vendit.

Një tjetër oficer në BILD: “Raketat antitank amerikane ‘Javelin’ nuk janë aspak të mjaftueshme për të gjitha tanket ruse dhe dronët turk ‘Bayraktar’ janë pre e lehtë për avionët luftarakë ajror rusë”.

Për t’u mbrojtur, nga ana tjetër, Ukrainës do t’i duheshin menjëherë raketa moderne kundërajrore perëndimore të tipit “Patriot” dhe raketa kundër anijeve të tipit “Harpoon”.

Një oficer i sigurisë perëndimore për BILD: “Aleatët aktualisht po rimendojnë dërgesat e armëve në Ukrainë. Por ky vendim nuk mund të vijë nga NATO, por vetëm nga anëtarët e saj sovran”.

KOHA.net