January 20, 2022

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Katër receta me ujë e limon për humbje të peshës – Gazeta Express

2 min read

Shneta


Gazeta Express

14/01/2022 10:28

Uji me limon ndihmon për t’u dobësuar: ka efekte të dobishme, pastron dhe është antioksidant dhe natyrshëm e gjejmë mes pijeve më të konsumuara në verë për shkak se zëvendëson lëngjet dhe kripërat minerale të humbura me nxehtësinë.

Për të shfrytëzuar të gjithë vetitë ushqyese dhe dobësuese të tij, është e dobishme ta konsumoni në mëngjes me stomak bosh. Por nëse doni të humbisni peshë, ka dhe disa alternativa: thjesht të shtoni disa përbërës në formulën bazë. Ja disa receta magjike.

Lexo Edhe:

Xhinxheri dhe limoni ndihmojnë në
përshpejtimin e metabolizmit.
Kur përdoren së bashku,
përfitimi që merret prej tyre dyfishohet, prandaj infuzioni i xhinxherit me
limon është ideal për djegien e yndyrave, për drenazhimin e indeve,
përmirësimin e tretjes dhe mbajtjen e lëngjeve. Ka efekt tek celuliti dhe
ndjenja e urisë: i zvogëlon të dyja ato! Ju mund ta pini atë të ftohtë dhe
është i përkryer për t’u konsumuar gjatë ditës.

Ujë dhe limon para gjumit. Ju bën mirë dhe ndihmon në mënyrë të shëndetshme në pastrimin e trupit
sepse gjatë natës trupi eliminon toksinat dhe mbeturinat e tepërta.

Limon dhe majdanoz. Prisni imët majdanozin ose rulojeni dhe vendoseni në një gotë ujë së bashku
me limonin. Pijeni në mëngjes me stomak bosh, për pesë ditë rresht. Përse
shërben? Ndihmon në djegien e kalorive dhe në të njëjtën kohë siguron vitamina
dhe minerale.

Limon dhe fara chia. Pirja e ujit me limon dhe fara chia ndihmon gjithashtu në humbjen e
peshës të dyja janë të pasura me fibra dhe antioksidante dhe nxisin eliminimin
e indit dhjamor. Vendosini në ujë farat chia në një gotë uji përreth një orë.
Shtoni më pas lëngun e limonit. Më mirë pijeni në mëngjes ose pasdite sepse
largon urinë./ neps.al

Gazeta Express

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *