May 25, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Ndërron jetë njeriu më i vjetër në botë, pak muaj pasi theu rekordin Guinness

2 min read

Ishte një jetë e gjatë e jetuar mirë.

Njeriu më i vjetër në botë, Saturnino de la Fuente García nga León, Spanjë, ka ndërruar jetë në moshën 112 vjeç dhe 341 ditë.

Garcia theu Rekordin Botëror Guinness për njeriun më jetëgjatë në shtator të vitit 2021.

De la Fuente García dikur i tha librit të rekordeve Guinness sekretin e tij për një jetë të gjatë: “Mos lëndo askënd”.

Sipas Guinness, ai lindi në Puente Castro, Leon, më 11 shkurt 1909.

Ai “jetoi një jetë të qetë” me gruan e tij Antonina Barrio Gutiérrez, me të cilën u martua në vitin 1933, tha ai për Guinness.

De la Fuente García la pas shtatë vajzat e tij, 14 nipër e mbesa dhe 22 stërnipër.

Ai ishte vetëm 1.5 metra i gjatë, gjë që ishte në gjendje ta ndihmonte atë të shmangte regjistrimin në Luftën Civile Spanjolle të vitit 1936.

Kështu, ai hapi një biznes në rritje gjatë luftës dhe shkathtësitë artizanale të De la Fuente García-s e lejuan atë të modelonte çizme për ushtrinë, duke i dhënë atij një reputacion si artizan në qytetin e tij.

Oldest living person (male) – Saturnino de la Fuente García 🇪🇸 112 years and 211 days

https://www.tiktok.com/embed/v2/7013633203734842630?lang=en-US

Një tjetër pasion i Garcias ishte të luante futboll. Ai ishte një mbështetës i ekipit të Leon Cultural Leonesa dhe madje bashkëthemeloi ekipin lokal të futbollit të Puente Castro. Për 110-vjetorin e lindjes, ky i fundit ka bërë homazhe për të.

Libri Guinness i Rekordeve Botërore postoi një TikTok që festonte Garcia vitin e kaluar. Ata i dhuruan një tortë ditëlindjeje dhe certifikatën e nderimit të tij. 

Indeksonline.net