May 22, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Finlanda ia bën të qartë Rusisë: Do t’i bashkohemi NATO-s | FM Images

1 min read

Presidenti i Finlandës i ka thënë Vladimir Putinit se vendi i tij do t’i bashkohet NATO-s, në një bisedë telefonike mëngjesin e së shtunës.

Sauli Niinistö tha se biseda me homologun e tij rus ishte “e qetë”.

“Presidenti Niinistö e njoftoi Presidentin rus se Finlanda ka vendosur që të aplikojë për anëtarësim në NATO ditët në vijim. Duke iu bashkuar NATO-s, Finlanda forcon sigurinë e saj dhe merr përsipër përgjegjësitë”, lexohet në njoftimin e zyrës për shtyp të Presidentit të Finlandës.

Lajmi vjen pasi një zyrtar i lartë rus kërcënoi se me armët bërthamore që disponon Rusia, mund ta “rrafshojë” Finlandën për 10 sekonda. Kreu i Komitetit të Mbrojtjes, Aleksey Zhuravlyov, i bëri këto deklarata disa ditë pasi Finlanda ka deklaruar se do të aplikojë për t’u bërë pjesë e NATO-s.

This post was published on 2022-05-14 12:57 pm

FM IMAGES

FM IMAGES ALBANIA – Publikon fotografi, satire, aktua;itet, politikë, dokumenta historike, foto të personaliteteve historike, politike dhe kulturore, foto nga Lufta e I dhe II Botërore, foto të qyteteve, dhe ngjarjeve historike.
Copyright © 2021 FMimages®, All Rights Reserved.

FM Images

Leave a Reply

Your email address will not be published.